Küçük işletmeler için veri toplayan MIT Sloan Startup’ı Locu’yu Godaddy.com satın aldı

http://blog.locu.com/post/58713978656/go-locu-locu-joins-godaddy

Godaddy’nin Locu için 70 milyon dolar ödediği bildiriliyor. 2011 yılında MIT Sloan’da kurulan Locu şimdiye kadar zaten 4.6 milyon doların üzerinde yatırım toplamıştı. Tabii ki bu satın alma, restoran, kuaför, kuru temizlemeci gibi küçük işletmelerin şu ana kadar internet ortamında bulunması zor olan sağladıkları servisler, çeşitli yemeklerin fiyatları gibi verilerin internete taşınması açısından önemli. Locu’nun bir önemli özelliği de  bu verilerin bilgisayarlar tarafından okunabilir (semantic web standartlarına uygun) olmasına gösterdikleri özen.

Bu verilerin internete taşınması bize ne gibi faydalar sağlayabilir? İlk akla gelen uygulama, istediğiniz yemek türü yada servise göre yerel arama yapma imkanı. Örneğin cep telefonunuzda yapacağın bir arama ile size yakın ve açık restoranlar arasında İskender Kebap’ı en uygun fiyatla satanını bulabilirsiniz; ya da, takım elbisenizi en kısa zamanda temizletebileceğiniz kuru temizlemeciyi.  Aynı zamanda Yelp gibi yorum siteleri olan entegrasyon sayesinde bu işletmeler hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak mümkün oluyor.

Fikrin ilk ortaya çıkışı kurucu Rene Reinsberg’in restoranların menülerini internet ortamına taşıma konusundaki çalışmalarıydı, ve restoran menülerini internete taşıyan GoodPlates ortaya çıkmıştı. Daha sonra Rene fikrin sadece restoranlarla sınırlı kalmadığını fark ederek diğer işletmeleri de içerecek şekilde şirketin adını Locu’ya değiştirmişti.

Bu satın alma internette daha etkin veri kullanımı ve Locu ekibi için hayırlı olur inşallah.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s