Öğretim metot ve etkilerinin sistematik analizi

Öğretim metot ve etkilerinin sistematik analizi

Yeni Zelandalı araştırmacı Prof. John Hattie’nin eğitim metodlarının ve diğer koşulların (maddi durum, sınıftaki öğrenci sayısı…) etkileri konusunda 800’den fazla araştırmayı bir araya topladığı ‘Visible Learning’ (Görülebilir Öğrenme) kitabı eğitim konusunda veri kullanımı açısından etkileyici bir çalışma. Kitabın eğitim etkinliği konusunda ulaştığı sonuçlardan bazıları şaşırtıcı. Örneğin, pek çok eğitim yöntemi öğrencilerin eğitimine az da olsa katkıda bulunuyor, ama en çok kullanılan ve masraflı metotlar en yüksek etkinliği göstermekten uzak. Öğrenci eğitimini kesin olarak en kötü yönde etkileyen metot ise öğrenciyi sınıfta bırakma.

Söz konusu 800 çalışma da, farklı metotlar konusunda meta (konudaki araştırmaların bir araya getirilmesi)  araştırmalar. Böylece eğitim konusundaki çok sayıda araştırmanın ortalama sonuçlarına bu kitap aracılığı ile ulaşmak mümkün. Kitabın tamamlanması 15 yılı bulmuş. 800 araştırmanın sonuçları, ‘effect size’  (etki büyüklüğü) adı verilen istatistiksel bir metotla sınıflandırılmış. Etki büyüklüğü fazla olan metotların öğrenime pozitif etkileri de daha fazla oluyor. Hattie’nin dikkat çektiği en önemli nokta bu etki boyutunun öğrencinin sadece ders konularındaki gelişmesi ile ilişkili olması. Yani çocukların duygusal ve fiziksel gelişimi gibi faktörlere dikkat edilmemiş. Kitapta ayrıca metotların sınıflarda nasıl uygulanabileceği ile ilgili ayrıntılarda mevcut.

İncelenen metotların hepsine Hattie’nin web sayfasından ulaşmak mümkün ama ilgi çekebilecek bazı metotların etki büyükleri şöyle:

1.44  --- Öğrencilerin kendilerini notlandırması ve hedef belirlemesi 
0.9   --- Öğrenme sırasında öğretim etkinliği hakkında bilgi sağlamak
0.77  --- Öğrenme sorunu olanlara etkin destek sağlanması
0.75  --- Öğretmenlerin netliği
0.73  --- Geri bildirim (feedback)
0.6   --- Öğretim stratejileri
0.57  --- Öğrencinin evindeki ortam
0.57  --- Öğrencinin sosyoekonomik durumu
0.34  --- Sınavların sayısı
0.29  --- Ödevler
0.21  --- Sınıftaki öğrenci sayısı
0.12  --- Öğrencinin cinsiyeti
0.12  --- Öğrencinin beslenmesi
-0.09 --- Yaz tatili
-0.16 --- Sınıfta kalma
-0.18 --- Televizyon

Araştırmalara göre ödevler, sınav sayıları ve sınıftaki öğrencilerin sayısı gibi sıkça odaklanan konular öğrenmeye pozitif etki yapsa da, diğer metotlarla karşılaştırılınca  etki büyüklükleri çok fazla değil. En büyük etki öğrenci ve öğretmenlerin kendi öğrenmeleri hakkında fikir yürütüp, öğrenme etkinliğini arttırmak için adımlar atmasını sağlayan yöntemler. Hattie’de kitabını Görülebilir Öğrenme olarak adlandırmış çünkü en etkin öğrenmenin, öğrenci ve öğretmenlerin gelişmelerini objektif olarak izleyerek, hatalarını geç olmadan düzelttiği öğrenme olduğunu düşünüyor.

Yaz tatili (öğrencileri okuldan kopardığı için) , sınıfta kalma ve televizyonun öğrenme üzerindeki negatif etkileri de dikkat çekici.

Öğrenme metotlarının etki büyüklüğüne göre sıralaması

Daha fazla bilgi  http://visible-learning.org/2013/01/visible-learning-meta-study

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s